CANLI DESTEK HATTI : 0538 597 05 33

Endüstriyel Mutfaklarda Kullanılan Soğutucular

Endüstriyel mutfaklarda müşteriye en taze yiyecekleri sunmak için gereken ekipmanların başında soğutucuları sayabiliriz. Depolama, saklama ve sunma aşamalarında kullanılan bu ekipmanları kısaca tanıyalım.

Bilindiği üzere endüstriyel mutfaklar paslanmaz çelik malzemelerden oluşur. Bu hem daha uzun ömürlü hem de hijyenik bir mutfak kurulmasını sağlar. Çünkü kitlelere yiyeceklerin hazırlandığı mutfaklarda en önemli konularda biridir hijyenik ortam.
Soğuk Odalar

Menüye göre satın alınan gıda maddelerinin soğuk bir ortamda tutulması gerekir. Bazı işletmeler çok fazla yemek üretmek durumunda olduğundan bir miktarını stoklamak zorundadır. Bunun için en uygun ortam soğuk odalardır. Soğuk hava depoları olarak da bilinen bu odalar bir buzdolabından farksızdır.
Endüstriyel Buzdolapları

Mutfağın içinde yer alan buzdolaplarını endüstriyel buzdolabı şeklinde adlandırabiliriz. En çok dik tip buzdolabı veya tezgah tipi buzdolabı şeklinde kullanılırlar. Personelin soğuk tutulması gereken gıdalara daha rahat ulaşabilmesini sağlarlar.

Tezgah tipi buzdolaplarının üstü tezgah gibi kullanılır. Bu sırada yapılan işleme göre hemen alt tarafından yer alan soğuk çekmecelerden istenilen malzemeler alınabilir. Bu malzemeler bitikçe de soğuk odadan buraya taşınırlar.

Pizza ve salata hazırlık dolabı da personelin işini oldukça rahatlatan endüstriyel mutfak malzemeleri arasındadır. Bir salata için gerekli tüm malzemeler bu soğuk dolap içinde muhafaza edilebilir. Böylece personel sürekli dolaba gidip gelme durumunda kalmaz.


Süper Bilişim 2009 - 2021 ® gastroya.com Tüm Hakları Saklıdır.